prowadzenie kanału youtube

Jak myślisz – ilu nowych klientów dla swojej firmy jesteś w stanie pozyskać z puli 100 tysięcy wyświetleń kanału na YouTube? Co ważne, nie mówimy o osobach z przypadku, lecz takich, którzy trafiają na Twoje treści, bo realnie interesują się tematem, który poruszasz.

Jeśli chcesz zacząć prowadzenie kanału YouTube, ale nie wiesz jak zacząć albo nie masz czasu, by prowadzić kanał i regularnie publikować na nim nowe materiały – możemy Ci w tym pomóc!

1. Stworzenie kanału firmy na YouTube

Krok pierwszy to stworzenie kanału na YouTube, na którym publikowane będą materiały filmowe. Choć zadanie z pozoru wydaje się proste, to warto zaznaczyć, że już na etapie tworzenia kanału trzeba pamiętać o pewnych czynnościach, które będą miały wpływ na to, czy filmy publikowane na kanale dotrą do dużej liczby oglądających, czy też nie.

Już podczas tworzenia kanału trzeba zadbać o jego optymalizację pod kątem SEO. Ważne, by w tytule kanału i jego opisie umieścić jak najwięcej treści zawierających odpowiednie nasycenie słów kluczowych, czyli haseł, na które chcemy wypozycjonować kanał w YouTube. Jeśli np. prowadzisz biuro rachunkowe i za pomocą filmów chcesz dotrzeć do właścicieli firm szukających sprawdzonej księgowej, to zadbaj o wykorzystanie takich fraz, jak „księgowa Kraków”, „porady księgowe”, „jak prowadzić kpir” itd. Równie istotne jest zaprojektowanie atrakcyjnej oprawy graficznej kanału oraz podlinkowanie profilów społecznościowych firmy w innych platformach społecznościowych oraz adresu firmowej strony www.

2. Opracowanie strategii rozwoju kanału

Kanał YouTube prowadzony bez strategii ma małe szanse na sukces. Jak masz zdobyć 100.000 wyświetleń, jeśli nie masz planu na osiągnięcie takiego wyniku? Fundamentem popularnego kanału jest opracowanie strategii zakładającej, jak często publikowane będą nowe filmy oraz na jakie hasła będą pozycjonowane. Kluczowe jest znalezienie takich tematów i haseł, które cieszą się dużą popularnością w YouTube.

Możesz opublikować 100 filmów i włożyć w ich nagranie tysiąc godzin pracy, ale jeśli tematy poruszane w filmie będą nieatrakcyjne, to obejrzy je zaledwie garstka osób. Równie dobrze możesz opublikować zaledwie 10 filmów, ale jeśli będą one przygotowane w oparciu o popularne, wyszukiwane przez dużą liczbę użytkowników hasła, to istnieje duża szansa, że te 10 trafionych filmów wystarczy, by dotrzeć do 100.000 oglądających.

W Pracowni Video pomagamy opracować jak najbardziej skuteczną strategię, tak by wysiłek wkładany w tworzenie filmów rzeczywiście przekładał się na wzrost oglądalności. Spędzamy wiele godzin na analizie danych statystycznych, tak by uniknąć ryzyka, że praca poświęcona na prowadzenie kanału YouTube pójdzie na marne, bo nikt nie będzie chciał oglądać przygotowanych filmów.

nagrywanie filmów na youtube

3. Nagrywanie filmów na YouTube

Czas na najbardziej czasochłonną część rozwoju kanału, czyli nagrywanie filmów. Pierwszym etapem jest opracowanie koncepcji i przygotowanie scenariusza, tak by film w pełni wyczerpywał poruszany temat, a jednocześnie był odpowiednio zawężony tematycznie. Na YouTube zdecydowanie lepiej klikają się filmy o zawężonej tematyce, dotyczące wąskiego zagadnienia, np. zamiast tworzyć ogólny film o budowie domu, lepiej stworzyć serię kilkudziesięciu krótszych filmów z omówieniem poszczególnych etapów, np. „jak ocieplić dom”, „jak wybrać firmę budowlaną” czy „ile trwa budowa domu”.

Samo nagrywanie filmów na YouTube to również coś, czego nie można zrobić pobieżnie. Ważne jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu, odpowiednie doświetlenie kadru i zadbanie o czysty, wyraźny dźwięk. Dzisiaj filmy na YouTube poziomem nie odbiegają od standardów telewizyjnych, a często nawet kinowych. Biorąc pod uwagę, że konkurencja jest duża i wiele firm z Twojej branży już zapewne prowadzi swoje kanały na YouTube, to żeby ich wyprzedzić, musisz od początku stawiać na najwyższą jakość contentu.

Wreszcie musisz nauczyć się nie tylko, jak nagrywać profesjonalne filmy aparatem, ale również jak zająć się postprodukcją, czyli montażem video. Obecnie na platformie YouTube bardzo ważny jest wskaźnik średniego czasu oglądania, który jest jednym z parametrów monitorujących poziom zaangażowania widzów w treści na kanale. Za pomocą odpowiedniego montażu video możesz utrzymać uwagę oglądającego na dłużej, a tym samym wydłużyć średni czas oglądania filmów i sprawić, że aglorytm zacznie je organicznie promować na YouTube. Przykładowo takimi zabiegami montażowymi może być dodanie częstych zmian kadrów, pytań pojawiających się na ekranie, animacji czy wezwań do działania.

Biorąc pod uwagę, że wszystko to wymaga zdobycia dużej ilości wiedzy na temat tworzenia i montażu filmów, a przede wszystkim doświadczenia, warto przemyśleć czy warto poświęcać na to czas, czy może lepiej zatrudnić firmę do nagrywania i montażu filmów. Z pomocą doświadczonych filmowców prowadzenie kanału będzie dużo prostsze, łatwiej będzie zachować systematyczność w publikacji filmów i przede wszystkim szanse na to, że kanał stanie się popularny, będą dużo wyższe.

4. Publikacja i optymalizacja filmów na YT

Wydawać by się mogło, że publikacja filmu na kanale YouTube to ostatni etap. Jeśli na tym zakończysz, to prawdopodobieństwo dotarcia do dużej liczby widzów jest bardzo małe. Konieczna jest bowiem jeszcze optymalizacja filmów na YT pod kątem SEO. Polega to na przygotowaniu meta tagów zoptymalizowanych pod jedno, główne słowo kluczowe. Ważne, by ta przewodnia fraza znalazła się w tytule filmu, wystąpiła w opisie filmu co najmniej kilka razy (ważne też, by długość opisu miała co najmniej 1000 zzs, a najlepiej jeszcze więcej) oraz została uwzględniona w tagach.

W tym miejscu warto wspomnieć też o miniaturze do filmu. Należy ją potraktować jako narzędzie do zwiększenia współczynnika klikalności CTR pokazującego, jaki procent osób którym wyświetliła się miniatura, kliknął w nią, by odtworzyć film. Miniatura powinna być chwytliwa i zawierająca krótkie hasło tekstowe zachęcające do obejrzenia materiału. Hasło powinno różnić się też od tytułu filmu.

5. Wycinanie Shortsów i Reelsów

Warto na koniec jeszcze wyciąć Shortsy, czyli krótkie fragmenty głównego filmu, nieprzekraczające 60s. Powinny one zawierać najciekawsze fragmenty filmu i stanowić tzw. zajawkę – czyli po obejrzeniu ich oglądający powinien poczuć, że musi obejrzeć pełną wersję filmu. Shortsy działają tak samo, jak Reelsy czy Rolki na Instagramie. Nie warto ich lekceważyć, bo obecnie stanowią one istotny czynnik decydujący o tym, czy algorytm serwisu YouTube podchwyci Twój kanał i zacznie go promować wśród użytkowników.

Prowadzenie kanału YouTube – skąd wziąć na to czas?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przedstawiona lista czynności składająca się na prowadzenie kanału YouTube jest długa i może być przytłaczająca. Dlatego my jako specjaliści od produckji i montażu video przejmiemy na siebie żmudną i czasochłonną część rozwoju kanału – po Twojej stronie będzie tylko przygotowanie merytorycznego contentu i obserwowanie, jak z tygodnia na tydzień statystyki oglądalności rosną.

Napisz do nas, jeśli chcesz rozpocząć skuteczny marketing swojej firmy na portalu YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *