Jeśli właśnie dostałeś projekt, którego założeniem jest produkcja filmu korporacyjnego dla Twojej firmy, to zapewne masz w głowie pełno wątpliwości i nie wiesz nawet, od czego zacząć. Ten artykuł zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania związane z nagraniem filmu wizerunkowego. Podpowiemy krok po kroku, jak się do tego zabrać i przede wszystkim zwrócimy uwagę, jakich błędów unikać przy tworzeniu reklamy video.
Krok pierwszy – znajdź studio filmowe
Zanim zaczniesz jakiekolwiek planowanie nagrań czy myślenie nad koncepcją scenariusza, skup się na tym, by znaleźć studio filmowe z doświadczeniem w produkcji filmów korporacyjnych. To, z jaką firmą nawiążesz współpracę, może bowiem albo znacznie ułatwić cały proces, albo go utrudnić.
Przykładowo, w Pracowni Video mamy na koncie realizację filmów wizerunkowych dla dużych polskich firm i staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, informując ich o tym jak przebiega współpraca. Już podczas wstępnej, niezobowiązującej rozmowy rozwiewamy wątpliwości i omawiamy krok po kroku proces realizacji filmu wraz ze wskazaniem, jaki zakres obowiązków leży po stronie klienta, a jaki zakres przejmujemy na siebie. W naszej firmie tak ułożyliśmy proces produkcji filmów korporacyjnych, by maksymalnie zminimalizować zaangażowanie czasowe ze strony klienta.
Z drugiej strony, są też studia filmowe działająca na nieco innej zasadzie. Wówczas całe opracowanie koncepcji filmu, przygotowanie scenariusza oraz zorganizowanie logistyki produkcyjnej może leżeć po stronie klienta. Warto o tym wiedzieć, który wariant współpracy nas interesuje, by na tej podstawie znaleźć firmę działającą w sposób, który nam najbardziej odpowiada.
Krok drugi – ustal szczegóły filmu korporacyjnego
Mając wybranego wykonawcę, czas przejść do etapu dopracowywania szczegółów realizacji, na który składają się:
- wyszukanie przykładowych podobnych filmów, których stylistyka Ci się podoba,
- burza mózgów i spisanie pomysłów, które chcielibyśmy wykorzystać w filmie,
- ustalenie grupy docelowej i dostosowanie formy filmu do jej specyfiki,
- ustalenie parametrów technicznych filmu w zależności od docelowego miejsca publikacji (czas trwania, rozdzielczość, format itd.),
- napisanie scenariusza filmu korporacyjnego,
- organizacja logistyki produkcyjnej (miejsce nagrań, aktorzy, statyści, podwykonawcy itd.).
W zależności od złożoności projektu, etap ten może składać się z mniejszej lub większej ilości punktów, przez które trzeba przejść i dograć przed planowanymi zdjęciami do filmu.
Krok trzeci – nagranie filmu korporacyjnego i montaż
Ostatni, trzeci etap to przekucie tego, co przygotowywaliśmy w formie projektowej, na praktyczne działanie, czyli realizację nagrań na potrzeby filmu korporacyjnego. Zwykle na potrzeby standardowej reklamy wystarczy jeden dzień zdjęciowy, jednak bardziej ambitne realizacje mogą zakładać ich większą ilość. Przy planowaniu budżetu warto mieć na uwadze, że koszt pracy operatorów, oświetleniowców czy dźwiękowców to tak naprawdę największa część kwoty składającej się na to, ile kosztuje film korporacyjny. Jeśli szukasz oszczędności i chcesz zmieścić się w jak najniższej kwocie za taką usługę, przemyśl scenariusz w taki sposób, by zebrać niezbędne ujęcia w ciągu jednego dnia zdjęciowego.
Po nagraniu ujęć studio filmowe przystępuje do montażu video. Proces ten zwykle trwa około dwóch tygodni w przypadku standardowych filmów wizerunkowych. Jeśli koncepcja filmu jest bardziej złożona i zakłada tworzenie dużej ilości grafik czy projektowanie animacji, wówczas czas montażu może się wydłużyć. Ważne, by na etapie podpisywania umowy na wykonanie filmu ustalić, ile czasu zajmie montaż oraz czy wykonawca przewiduje możliwość wprowadzania ewentualnych poprawek po otrzymaniu pierwszej wersji filmu.