własny kurs online

Własny kurs online to jeden z lepszych sposobów na rozpoczęcie e-biznesu w 2025 roku. Jeśli dzielenie się wiedzą to coś, co przychodzi Ci z łatwością i jesteś gotowy poświęcić czas na zbudowanie własnej marki osobistej w internecie – to spełniasz wszystkie niezbędne kryteria do tego, by stworzyć swój pierwszy kurs online i zbudować pasywne źródło dochodów.

Od czego zacząć? Przede wszystkim od określenia tematyki kursu, który chcesz stworzyć. Powinien dotyczyć specjalizacji, w której jesteś dobry – niby nic odkrywczego, ale wielu twórców o tym zapomina, skupiając się na tematyce w której widzą duże pieniądze, zapominając o tym że podstawa udanego kursu to przekazanie merytorycznej wiedzy kursantom. Jeśli jej w jakiejś tematyce nie posiadasz – nie stworzysz dobrego kursu online.

Po ustaleniu tematyki przychodzi czas na skupienie się na odbiorcach. To oni w końcu będą płacić za stworzony przez ciebie produkt cyfrowy. Musisz zrozumieć, kim jest twoja grupa docelowa, z jakimi zmaga się problemami, czego oczekują od kursu. Znając odpowiedzi na te pytania, będziesz w stanie przy planowaniu struktury kursu uwzględnić te wszystkie elementy i tym samym stworzyć atrakcyjne szkolenie, które spotka się z pozytywnym odbiorem.

Jak stworzyć plan kursu online?

Drugim etapem tworzenia kursu online jest sporządzanie dokładnego planu. Przygotowanie szkolenia video to ogromny projekt, dlatego rozbicie go na mniejsze części pomoże w realizacji. Zamiast myśleć o tym, ile materiału musisz nagrać, zaczniesz myśleć o pojedynczych lekcjach poruszających jakiś wycinek wiedzy. Pomoże ci to w organizacji pracy oraz podniesie motywację do ukończenia kursu, ponieważ będziesz widzieć jak te małe postępy składają się w całość i przybliżają cię do stworzenia kompletnego, obszernego kursu.

Weź do ręki kartkę papieru i spróbuj sporządzić plan lekcji swojego kursu. Z perspektywy odbiorców zdecydowanie lepiej jest podzielić materiał na krótkie lekcje skupiające się wokół jednego, wąskiego obszaru. Nie powinieneś tworzyć długich, godzinnych lekcji. Krótkie, treściwe lekcje sprawdzają się dużo lepiej. Pamiętaj też, by twój kurs nie był monotonny. Jeśli jest to forma teoretyczna, to staraj się urozmaicać lekcje i przeplatać je quizami, zadaniami do wykonania czy prezentacjami PDF.

kurs online ile lekcji

Ile lekcji powinien mieć kurs online?

To, ile lekcji powinien mieć kurs online w dużej mierze zależy od jego tematyki. Każda branża rządzi się bowiem różnymi prawami. Niekiedy wystarczy kurs składający się z 10 lekcji, by całkowicie wyjaśnić jakiś temat, ale jeśli mówimy na przykład o znacznie bardziej złożonych kursach programistycznych, to tutaj musimy liczyć się z tym, że taki kurs będzie miał nawet kilkaset lekcji.

Bez względu na to, ile będzie trwał twój kurs, staraj się mierzyć siły na zamiary. Początkujący twórcy kursów często popełniają błąd polegający na tym, że tworzą zbyt ambitne projekty. Postawienie sobie poprzeczki zbyt wysoko przy pierwszym kursie sprawia, że ciężko jest utrzymać motywację do ukończenia tak skomplikowanego projektu. Zdecydowanie lepiej zacząć od prostszego kursu na start składającego się z maksymalnie kilkunastu lekcji, by zbadać czy czujesz się w tym dobrze i czy jesteś w stanie sprzedać produkt, który stworzyłeś.

Czym nagrać kurs online?

Podczas tworzenia kursu musisz pamiętać o tym, że dzisiejsi odbiorcy przywiązują dużą wagę do jakości obrazu i dźwięku. Nie jesteś jedyną osobą, która w danej kategorii tworzy kurs. Konkurencja jest spora i siłą rzeczy lepiej sprzedają się kursy, które są profesjonalnie wyprodukowane.

Uważamy, że w obecnych czasach nagrywanie kursu online telefonem czy przy użyciu kamery w laptopie nie ma sensu. Każdy, kto poważnie myśli o budowaniu biznesu opartego o e-learning, powinien od razu wykorzystać aparat lub kamerę pozwalającą na nagranie obrazu w jakości 4K. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, możesz go wypożyczyć lub skorzystać z usług firmy, która zajmie się produkcją kursu od A do Z.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku kursów, które opierają się tylko na prezentacjach czy nagraniach ekranu wzbogaconych o narrację dźwiękową. Wówczas nie potrzebujesz żadnego sprzętu do nagrywania – wystarczy Ci oprogramowanie takie jak OBS Studio czy Camtasia, które służą do nagrywania ekranu komputera.

Jak nagrać dobry dźwięk do kursu online?

O ile jakość obrazu nie jest jeszcze czynnikiem decydującym o tym, czy ktoś kupi kurs czy nie, o tyle jakość dźwięku już tak. Nie uda ci się sprzedać kursu, jeśli dźwięk jest przepełniony echem lub niewyraźny. Jeśli ktoś ma spędzić kilka godzin, słuchając twojego głosu, musisz zadbać o to, by było to przyjemne dla ucha. W tym celu powinieneś wykorzystać mikrofon krawatowy, który przypniesz do koszulki jak najbliżej swoich ust. W ten sposób będziesz w stanie zebrać wyrazisty dźwięk.

Warto też zwrócić uwagę na to, że jakość dźwięku jest uzależniona również od pomieszczenia, w którym nagrywasz kurs online. Jeśli pracujesz w pokoju, w którym występuje duże echo, to spróbuj je odpowiednio wygłuszyć. Nie potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu – wystarczy, że zawiesisz materiałowe zasłony czy dywan, tak by dźwięk nie odbijał się od ścian.

montaż kursu online

W jakim programie zmontować kurs online?

Nagranie kursu online to nie koniec. Kolejny etap to montaż kursu, który często jest procesem nawet bardziej czasochłonnym, niż samo nagranie. Jest tak w przypadku, kiedy wzbogacasz swój kurs o dużą ilość grafik, animacji czy plansz wyciągniętych z prezentacji. Aby zrobić to dobrze i sprawnie, musisz skorzystać z odpowiedniego programu do montażu video. Jeśli chodzi o darmowe opcje, to warto rozważyć montaż kursu w DaVinci Resolve lub iMovie. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z bardziej profesjonalnych narzędzi, które są płatne, to najczęstszy wybór pada na Adobe Premiere Pro oraz Final Cut.

Nauka montażu video nie jest łatwa, więc jeśli pierwszy raz masz z tym styczność, musisz uzbroić się w cierpliwość. Warto przemyśleć też, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie zlecenie montażu kursu online firmie lub freelancerowi, by zaoszczędzić czas potrzebny na naukę nowego oprogramowania.

Montaż to moment, kiedy twój kurs nabiera ostatecznego kształtu. W zależności od poziomu zaawansowania i budżetu masz do wyboru darmowe i płatne programy. Do podstawowej edycji dobrze sprawdzą się darmowe programy, jak DaVinci Resolve czy iMovie (na Macu). Jeśli zależy ci na większych możliwościach edycji, rozważ Adobe Premiere Pro lub Final Cut Pro. W procesie montażu dodaj napisy, grafiki, przejścia i ewentualne efekty dźwiękowe, które ułatwią odbiór treści przez kursantów.

Jaką cenę kursu powinieneś ustawić?

Ustalenie ceny kursu online to coś, co spędza sen z powiek początkującym twórcom. Z jednej strony nie chcesz przesadzić, by nie odstraszyć kursantów zbyt wysoką ceną, a z drugiej strony nie chcesz oddać za bezcen produkt, w który włożyłeś wiele godzin pracy i pasji.

Patrząc na średnie ceny rynkowe kursów, śmiało można stwierdzić że cena większości kursów mieści się w przedziale od 100 do 300 zł. Nie oznacza to jednak, że są to sztywne widełki, których musisz się trzymać. Bardziej zaawansowane i rozbudowane kursy specjalistyczne potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ważne, by cena była adekwatna do długości kursu oraz wartości, jaką dostarczasz kursantom.

Czy warto zlecić nagranie kursu firmie?

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie – czy lepiej samemu tworzyć kurs, czy może warto jednak zlecić nagranie kursu video profesjonalnej firmie? Odpowiedź uzależniona jest od tego, jakim budżetem dysponujesz. Jeśli tylko posiadasz środki, które pozwolą na pokrycie kosztów pracy profesjonalnej ekipy video, to zdecydowanie jest to dobra decyzja. Samemu nigdy nie będziesz w stanie uzyskać takiej jakości obrazu i dźwięku, jak w przypadku współpracy ze studiem filmowym. Oszczędzasz w ten sposób również wiele godzin pracy, które możesz wykorzystać na planowanie kolejnego kursu lub działania marketingowe związane ze sprzedażą twoich szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *