W Twojej firmie pojawił się na tapecie projekt: film korporacyjny mający na celu zaprezentować firmę jako eksperta w swojej branży. Komu przypadła rola poprowadzenia tego przedsięwzięcia? Skoro czytasz artykuł, w którym znajdziesz przykładowy scenariusz filmu reklamowego – to domyślamy się, że właśnie Tobie. Bez obaw. Podzielimy się swoim doświadczeniem i podpowiemy, jak się do tego zabrać, by wyszło z tego video, które naprawdę przysłuży się do budowy wizerunku firmy w internecie.
Przykładowy scenariusz: Film korporacyjny dla firmy IT
Poniżej przedstawiamy przykład scenariusza spotu reklamowego dotyczący firmy IT, która stworzyła wyimaginowaną aplikację „MoneyApp” służącą do wykonywania przelewów walutowych z pominięciem kosztów przewalutowania i dodatkowych opłat narzucanych często przez banki. Aplikacja powstała w odpowiedzi na potrzeby imigrantów podejmujących pracę w USA, którzy mieli problem z przekazywaniem pieniędzy do swoich rodzin.
W tym przypadku, zamiast podchodzić do produkcji filmu korporacyjnego w sposób standardowy, czyli tworzyć video informujące o zaletach aplikacji, postanowiliśmy zaproponować skupienie się na zbudowaniu historii w filmie i wzbudzeniu emocji w widzach, by na końcu w elegancki, nienachalny sposób zaprezentować produkt firmowy.
Scena 1
Pracownik budowlany o wschodzie słońca na placu budowy. Otwiera bramę jako pierwszy i sięga po narzędzia, by rozpocząć pracę.
Tekst: Gdy większość jeszcze śpi, oni ciężko pracują.
Scena 2
Kobieta w biurze, przy biurku pełnym dokumentów i segregatorów, z kubkiem niedopitej kawy. Za nią okno, w którym widać miejskie światła, pora nocna. Szerokie ujęcie ciemnego biura – puste stanowiska i tylko przy biurku kobiety zaświecona pojedyncza lampka.
Tekst: Pierwsi przychodzą do biura, wychodzą jako ostatni.
Scena 3
Matka w domu, dwójka dzieci ogląda odrabia zadanie, je kolację. Matka z telefonem przy jednym uchu, drugą rękę przygotowuje danie.
Tekst: Sami zmagają się z trudami codzienności, z dala od swoich rodzin.
Scena 4
Nocna linia metra, zatłoczony wagon. Zbliżenie na mężczyznę stojącego z aktówką w ręce, z przekrwionymi, zmęczonymi oczami. Wpatruje się beznamiętnym wzrokiem przed siebie.
Tekst: Choć nie mają siły, nie mogą sobie pozwolić na odpoczynek.
Scena 5
Słoneczny dzień, park miejski, małżeństwo z trójką dzieci leży na kocu, mają piknik. Dziewczynka trzyma w dłoni telefon, na ekranie widać wideokonferencję z dziadkami łączącymi się z innego kontynentu. Śmiech, radość i atmosfera szczęścia.
Tekst: W MoneyApp wiemy, jak trudne jest życie z dala od rodziny. Z naszą aplikacją chociaż w jednym obszarze odzyskasz spokój – korzystaj z wolności przelewów walutowych bez kosztów przewalutowania i dodatkowych opłat. MoneyApp – bliżej bliskich.
Storytelling w filmie korporacyjnym
Jak widzisz, ten prosty scenariusz filmu promocyjnego pokazuje, jak za pomocą storytellingu można stworzyć reklamę, która nie jest nachalna i która nie wygląda, jak reklama. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie reklamy atakują nas dosłownie z każdej strony – słyszymy je w radio, widzimy na bilbordach, w telewizji czy w telefonie.
Zmiana podejścia do reklamy i próba przedstawienia produktu opakowanego w historię pełną emocji, to sposób na przebicie się przez blokadę, jaką wiele osób ma względem jakiejkolwiek formy reklamy. Ludzie automatycznie przestają słuchać, gdy czują, że ktoś próbuje im coś sprzedać. Wykorzystując storytelling, jesteś w stanie dotrzeć do nich ze swoim komunikatem i zaangażować ich w oglądanie filmu, który przekazuje jakąś wartość. W ten sposób połączą Twoją firmę z emocjami, jakie towarzyszyły im podczas oglądania wideo.
Przykładowo, powyższy scenariusz filmu korporacyjnego został zaprojektowany w taki sposób, aby trafić w czuły punkt większości społeczeństwa: przywiązanie do rodziny. W filmie przedstawiliśmy realny problem i niesprawiedliwość, w ramach której banki wykorzystują sytuację imigrantów, którzy zmuszeni do wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, tracą swoje ciężko zarobione pieniądze na kosztach związanych z przewalutowaniem. Wyimaginowana aplikacja „MoneyApp” odpowiada na te problemy i zapisuje się w pamięci oglądającego jako firma, która jest nastawiona na niesienie wartościowej pomocy konkretnej grupie ludzi.
Najpierw tworzymy filmy, dopiero później reklamy
W Pracowni Video tworzymy filmy korporacyjne właśnie w taki sposób. Robimy filmy, z którymi Twoi klienci będą się utożsamiać i które będą rezonować z wartościami, jakie wyznają w swoim życiu. Dzięki temu staną się ambasadorami Twojej marki. Nie tylko nie potraktują takiego video jako kolejnej reklamy, ale całkiem prawdopodobne, że uznają przedstawioną historię za wartą przekazania dalej.
Napisz do nas, jeśli chcesz, byśmy przedstawili Ci nasz pomysł na stworzenie oryginalnego filmu reklamowego dla Twojej firmy.